fbpx

Staff List

  • Senior Members of Staff

     

    Head Mr Jeremy Quartermain, MA, M.Phil
    Bursar Emma Sanderson, PGCE, MA (Hons), MBA
    Senior Deputy Head Ms Dina Porovic, MSci
    Deputy Head (External Relations) & Director of Sixth Form Mr Stephen Prest
    Acting Deputy Head (Pastoral) and Designated Safeguarding Lead Mrs Emma Williams, BSc, PGCE
    Acting Head of Boarding Mr Samuel Roberts
    Head of Nursery, Infants and Juniors and Designated Safeguarding Lead (Juniors including EYFS) Mr Matthew Turner, BSc (Hons), PGCE
    Director of Logistics and Operations Mrs Katie Lee, MA,CPP,CertEd
    Director of the International Baccalaureate Miss Bethan Jones, BA (Hons), PGCE
    Director of Professional Development (Teaching & Learning) Mr David Clarke, BA (Hons), MA, M.Phil, PGCE
    Head of Lower School (Years 7, 8 & 9) Mrs Catherine Stacker, BSc (Hons), PGCE
    Director of Studies Mr Christopher Payne, MEd, PGCE, MA
    Director of Public Benefit Mr Mark Bradley, BSc (Hons), PGCE
    Head of Learning Development Mrs Fiona Quartermain, BA, MA, PGCE
    Head of Nursery Mrs Nikola Stott, BA, MA, PGCE
    Staff Mentor Mr Ky Hutchinson, BSc, PGCE
    Head of HR/Compliance Mrs Stephanie Capstick
    Head of Health and Wellbeing Mrs Rachel Magowan
    Head of International Courses (and EAL) Mrs Cheryl Wolstencroft, M.Ed TESOL, BA (Hons)
    Chair of Common Room Mr Anthony Fairhurst

     

  • Heads of Years

    Year 7 Mrs Catherine Stacker BSc (Hons), PGCE
    Year 8 Miss Jessica Riley, MA (Hons)
    Year 9 Miss Catherine Latham, BA
    Year 10 Mrs Samantha Attfield, MA, BA, PGCE
    Year 11 Mr Andrew Veitch, BA (Hons), QTS
    Year 12 Miss Margaret Peden, PGCE, BCS, CABP
    Year 13 Mr Stephen Prest MA, BA (Hons), PGCE
  • Houseparents

    Anchor Mr Lee Gair and Mrs Helen Gair
    Dolphin Mrs Sharon Wright
    Maltese Cross Mr Richard Symons
    Mitre Fleur de Lys Mr Samuel Roberts
    Pelican Mr Christopher Payne and Mrs Rebecca Payne
    Rose Dr Jill and Mr Peter Bradburn
    Spread Eagle Miss Nicola Pentelow and Mr David Newell
    Wren Mrs Emma Williams
  • Academic Departments

    Art

    Head of Department Miss Laura P. Heap, BA (Hons), PGCE.
    Art Teacher & Head of Year 8 Miss Catherine Latham, BA
    Photography and Art Teacher Miss Cathy Sharp, BA ( Hons), BTEC Dip, FA
    Graphic Design Teacher Mrs Amanda Morton, BA (Hons), PGCE
    Art Teacher Ms Caroline Heyes, HND, BA(Hons)

    Astronomy Centre

    Dr Nick Lister F.R.A.S.

    Business Studies and Economics

    Head of Business Studies Mrs Sharon A Wright, LLB Business Law, PGCE
    Head of Economics Mr Neil Parkinson, BA (Hons)
    Teacher of Business and Economics and Head of Year 12 Miss Margaret Peden, PGCE, BCS, CABP

    CCF

    Director of Outdoor Education and Contingent Commander Major Lee Magowan
    Officer Major Emma Williams

    Classics

    Head of Classics Mr Benjamin Clark, BA, PGCE
    Latin Teacher Mr Richard McDowell, BA(Hons), Pg.Dip, PGCE

    Drama

    Head of Drama Mr David Newell, BA
    Speech and Drama Teacher Mrs Seren Mistry, BA (Hons), LAMDA Gold Medal
    Speech and Drama Teacher Mr Christopher Campbell, BA (Hons)
    Drama and English Teacher & Head of Year 11 Mr Andrew Veitch, BA (Hons), QTS

    Design Technology

    Head of Department Mr Lee Hodgetts, BA (Hons)
    DT Teacher & PHSE Coordinator Miss Elizabeth Hall, BA, PGCE
    DT Technician Kathleen Bayley

    EAL

    Head of Department Mrs Cheryl Wolstencroft, M.Ed TESOL, BA (Hons)
    EAL Teacher Mrs J Cheah-Pritchard, B Ed, TEFL
    EAL Teacher Mrs Jane Evans, B Ed, Dip RSA TEFL
    EAL Teacher Mr William Collins, BA (Hons), PTLLS, PGCE, MA

    English

    Head of Department Mr Hugh Fitzherbert-Brockholes, BA (Hons), PGCE
    Director of IB & Second in English Miss Bethan Jones, BA (Hons), PGCE
    English Teacher Mr Tom McNab, BA (Hons), PGCE
    English Teacher Mrs Sandra Wilks, BA (Hons), MA
    English & Classics Teacher Miss Jessica Riley, MA (Hons)
    English Teacher Miss Nicola Pentelow, BA (Hons), PGCE

    Examinations Officer

    Miss Kirstie Allen

    Geography

    Head of Geography Mr Matthew Hall, BSc, PGCE
    Geography Teacher Mr Anthony Fairhurst, BA (Hons), PGCE, PGCRM
    Geography Teacher Mr Mark Bradley, BSc (Hons), PGCE
    Geography Teacher Mr Peter Bradburn, BSc, PGCE

    History

    Head of History Mr David Clarke, BA (Hons), MA, M.Phil, PGCE
    History Teacher & Debating Coordinator Mr Daniel Hall, BA (Hons), PGCE
    History & Politics Teacher Mr Stephen Prest, MA, BA (Hons), PGCE

    Mathematics

    Head of Department Mr Alex Shaw, MPhys, MA, PGCE
    Mathematics Teacher Mr Philip Butterworth, BSc (Hons)
    Mathematics Teacher & Head of Lower School (Years 7, 8 & 9) Mrs Catherine Stacker, BSc (Hons), PGCE
    Mathematics Teacher Mrs Swinny Coutinho, Bed, MA, Bsc
    Mathematics Teacher Ms Dina Porovic, MSci
    Mathematics Teacher Mr Cyrus Yow, MEng, MA, PGCE
    Mathematics Teacher and Head of Sixth Form Maths Mr Christopher Sharpe, MSc, BSc, PGCE
    Mathematics Teacher Miss Jenny Qi, BSc, PGCE

    Modern Foreign Languages

    Head of Spanish, French and Mandarin Dr Louisa Adcock, BA, MA, PhD
    French and German Teacher Mr Andrew Butcher, MA, PGCE
    Head of German & Director of European Admissions Dr Doris Dohmen, I.Staats-examen, DrPhil,PGCE
    German Teacher Mr Edward Einsiedler, BA, PGCE
    Head of Chinese Relations and Development Mrs Cynthia Wang, BEd (Hons), MEd, PGCE
    German, French and Latin Teacher Mr Richard McDowell, BA(Hons), Pg.Dip, PGCE
    Spanish and German Teacher Miss Denise Hoban, BA, PGCE
    Spanish Teacher and Head of Year 10 Mrs Samantha Attfield, MA, BA, PGCE

    Music

    Director of Music Mr Adam Dobson, PGCE, BMus
    Music Teacher Mr Richard Symons, BMus, Grad Dip (Music)
    Peripatetic Teacher Mr Alistair Mackenzie
    Peripatetic Teacher Mrs R Hall
    Peripatetic Teacher Mrs J Jackson
    Peripatetic Teacher Miss G Littlefair
    Peripatetic Teacher Miss H Nguyen
    Peripatetic Teacher Miss B Thompson
    Peripatetic Teacher Mr Russell Irwin
    Peripatetic Teacher Mr Mark Holt
    Peripatetic Teacher Mr Anthony Harrison
    Peripatetic Teacher Mr N Powlesland

    Physical Education

    Director of Sport Mr Jack Cropper, MA, BA
    Director of Golf Mr Stuart Hemmings
    Director of Football Mr Joseph Newson, BA, BTEC
    PE Teacher Mrs Emma Williams, BSc, PGCE
    Head of Academic PE Mr Mike Kelly, BSc (Hons), PGCE
    PE Teacher & BTEC Sport Leader Miss Sophie Robinson, BSc, PGCE
    PE Teacher Mr Samuel Roberts, BA, PGCE
    PE Teacher Miss Grace Creighton
    Golf Assistant Coach Miss Beth Garton
    Sports Graduate Assistant Mr Laurence Sidwell

    Psychology

    Head of Department Ms Charlotte Lane, BSc
    Psychology Teacher and Science Teacher Miss Jennie Smethurst

    Religion, Philosophy and Ethics

    Head of Religious Studies and Philosophy Dr Philip Mallaband, PGCE, PhD, MA, BA

    Science

    Head of Physics Mr Andrew Millington, BSc, PGCE
    Head of Biology Dr Jill Bradburn, BSc, PhD, PGCE
    Head of Chemistry Mrs Lauren Laird, MSc, PGCE
    Science Teacher & Head of Upper School (Years 10 & 11) Mr Ky Hutchinson, BSc, PGCE
    Chemistry Teacher Mrs Janine Chelton, PGCE
    Chemistry Teacher Mr Jonathan Holland, BSc, PGCE
    Physics Teacher Mr David Simms, BSc (Hons), PGCE
    Biology Teacher and Head of Sixth Form Biology Miss Cecilia Wellham, MA, PGCE
    Senior Science Technician Mrs Victoria Pearson
    Laboratory Technician Mr Kevin Walker
    Laboratory Technician Mrs Elizabeth Anderson

    Special Educational Needs

    Head of Learning Development (SENCO) Mrs Fiona Quartermain, BA, MA, PGCE
  • Junior School

    Junior School

    Head Mr Matthew Turner, BSc (Hons), PGCE
    Junior Teacher (Year 6) Teacher and Deputy Head including Deputy Designated Safeguarding Lead Mr Lawrence Condon, BA (Hons), PGCE
    Junior Teacher (Reception) Mrs Alison Trippier, BA (Hons), PGCE
    Junior Teacher (Year 6) Mr Brett Rund, MA, PGCE
    Junior Teacher (Year 1) Mrs Tina Roberts, BA, QTS
    Junior Teacher (Year 4) Mrs Julia Clapp, BA (Hons), QTS
    Junior Teacher (Year 5) Mrs Samantha Kenmare, Bed (Hons)
    Junior Teacher (Year 3) Mrs Rebecca Payne, MA, PGCE
    Junior Teacher (Year 2) Miss Grace Finney, BSc, PGCE
    Junior SEN Miss Kate Santamera
    Music Teacher Mrs Rebecca Hall, GTCL, ALCM, LTCL, PGCE
    Music Teacher Mr Francis Ajiteru MGR
    Speech and Drama Teacher Mrs Seren Mistry, BA (Hons), LAMDA Gold Medal
  • Nursery Staff

    Director of Nursery Mrs Nikola Stott
    Deputy Director of Nursery Miss Ashleigh Collins
    Nursery Key Worker Mrs Pam Taylor, Certificate in Nursery Nursing
    Nursery Key Worker/Teacher Miss Kayleigh Ward, PGCE in Primary Education
    Nursery Key Worker Karen Lancaster
    Nursery Key Worker Jessica Gowan
    Nursery Key Worker Mari-Ann Farrell-Villalba
    Nursery Key Worker Samantha Ilsley
    Nursery Key Worker Jodie Healy
  • Support Staff

    Foundation / Development

    Director of Rossall Foundation Mr Henry Shepherd

    Old Rossallian Club

    Mr Ian Preston

    Ros Shop

    Manager Mrs Melanie Schwab

    Support Staff

    School Reception Mrs Anne Mather
    PA to the Headmaster Mrs Olive Roberts
    Finance Manager Ms Dawn Ridgway
    Head of Human Resources and Compliance and Deputy Designated Safeguarding Lead Mrs Stephanie Capstick
    Fees Administrator Miss Lisa Catterall
    Estates Manager Mr John Reader
    Director of Commercial Enterprise Mrs Melanie Schwab
    Senior Catering Manager Mr Tim Fletcher
    Matron Mrs Doreen Crossley
    UK Registrar Ms Gillian Leggett
    Director of Commercial Development Mr Adam Cawkwell
    Nursery & Junior School Registrar Mrs Lisa Rhodes
    Head of Marketing and Communications Mrs Nancy Fielden
    Digital Marketing Manager Mrs Amy Pendlebury
    Graphic Designer Miss Lore Walsh
  • Pupil Welfare

    Director of Health and Wellbeing

    Mrs Rachel Magowan

    Independent Listener

    Kaley Vaughton

    Medical Centre

    Michelle Birks
    Mrs Jennifer Richardson
  • Summer School

    Summer School Director Mrs Catherine Watts